דף הבית >> טיולים למרוקו >> טיול ערים עתיקות, הרי האטלס ומדבר סהרה

מסע אל נפלאות מרוקו, הרי האטלס הגבוהים, דיונות החול של הסהרה, הסמטאות והשווקים של הערים המלכותיות

מסע במרוקו מאפשר הצצה מרתקת אל התושבים בערים ובכפרים הברברים, עם השווקים מעוררי החושים ומפגש עם נופים מדהימים של הרים ירוקים, ואדיות קסומים ומרחבי דיונות חול אינסופיים.

מסלול הטיול:

יום 1 שישי 21/10/22 - ת"א - קזבלנקה ( או טיסת קונקשן דרך יעד באירופה) - לינה קזבלנקה

בשעות הבוקר נצא בטיסה ישירה לקזבלנקה, העיר הלבנה, שבה  ננחת בה בשעת הצהריים ונפגוש את הנהג שימתין לנו בשדה התעופה עם המיניבוס הצמוד. 
משדה התעופה ניסע לכיוון קזבלנקה , בכניסה לקזבלנקה נתחיל את הטיול בסיור פנורמי לאורך החוף והטיילת המרשימה לשכונה 'עין דיאב' הנמצאת ברובע היוקרתי 'אנפה', רובע הנבנה מחדש במאה ה-18, תוך שימור הארכיטקטורה המקורית. נבקר בבית הכנסת הגדול 'בית אל' בעיר, נסייר בכיכר מוחמד החמישי בה נערכים הטקסים המסורתיים וסביבה מרוכזים מרבית המרכזים הפיננסים החשובים של העיר.

נבקר ברחבת מסגד 'חסן ה-2', המסגד השני הגדול בעולם. נמשיך אל רובע 'חובוס' שוקק החיים ונהנה מדוכנים אותנטיים במקום. אחרי שקיבלנו טעימה מיוחדת וחווייתית, נצטרף לארוחה טעימה מהמטבח היהודי בקהילה היהודית בקזבלנקה.
לאחר הארוחה נגיע למלון המפנק שבו נלון בקזבלנקה. 

יום 2 שבת 22/10/22 - קזבלנקה - רבאט - שפשוואן - לינה שפשוואן

נשלים את סיורינו בקזבלנקה אם ידרש, לאחר ארוחת הבוקר ניסע צפונה לכיוון 'רבאט' בירת הממלכה.
נסייר ברחבת  'המאוזוליאום מוחמד ה-5' הוא מאוזוליאום הממוקם בקצה הרחבה של מגדל 'חסן' ברבאט בירת מרוקו. במבנה ממוקמים קברי המלך המרוקאי ושני בניו, המלך חסן השני והנסיך עבדאללה שנקברו בו לאחר קבלת עצמאות ב-1956. הבניין נחשב ליצירת מופת של האדריכלות המרוקאית המאפיינת את הצללית הלבנה שלה ועליה גג רעפים ירוק טיפוסי המאפיין את האסלאם.
נבקר 
בקסבת 'אודייה' הציורית מהמאה ה-12, שבנויה על צוק ומציעה תצפית נהדרת על הנהר ה'בורגרג'.

לאחר הסיור ברבאט, נמשיך צפונה דרך הרי הריף הטובלים בירוק לעבר העיירה הציורית שפשוואן, בירת החבל. העיירה שבנייניה צבועים בכחול, מהווה מוקד משיכה לתיירים- בזכות מיקומה, צבעיה ואולי גם בגלל היותה אחד ממרכזי גידול הקאנביס במרוקו. לאחר התארגנות במלון או בריאד נצא לסיור בעיירה. נאכל ארוחת ערב במסעדה. לינה בשפשוואן.

יום 3 ראשון 23/10/22 - שפשוואן - פס - לינה בפס

לאחר ארוחת הבוקר, נשלים את סיורינו בשפשוואן.

משם נמשיך בנסיעתנו לעיר לעיר 'פאס' הגעה למלון, לאחר מכן התארגנות לארוחת ערב פרטית במלון/ או לחילופין אחת המסעדות הטובות בעיר. 
חזרה למלון שבו נלון.


יום 4 שני 24/10/22 - פס - לינה פס

היום יוקדש כולו לעיר הבירה האימפריאלית הראשונה במרוקו – 'פאס'. החלק העתיק (' פאס הבלויה' ), שהוקם במאה התשיעית, קיים גם כיום והוא כולל כ- 9400 סימטאות במבוך מדהים , אך מסודר לפי רובעי המקצועות השונים: נבקר ברובע הצבעים וברובע הנגרים וגם ('פאס אלג'דידה ' – מהמאה ה-16 ),שם הוקם הרובע היהודי ('המלאח') בסמוך לארמון המלך המרוקאי, בו נבקר בין סמטאותיו כולל באחד מבתי הכנסת שנותר על כנו ובבית הקברות היהודי המטופח והנשמר ע"י מרוקאים מוסלמים.בתום הסיור נשוב למלוננו להתארגנות, נצא לארוחת ערב בקהילה היהודית/ או לחילופין ארוחה פרטית במלון. בתום הארוחה חזרה ללינה.  
 

יום 5 שלישי 25/10/22 - דרך הרי האטלס התיכון למדבר סהרה פאס - איפראן - מידלט - ארשדיה - ארפוד

יום ארוך, שיתחיל בנסיעה מפאס אל האטלס התיכון, שם במרומיו בנו הצרפתים בשנות ה-30 של המאה הקודמת.
עיר נופש לחורף עם אתר סקי "כמו בבית"- העירה איפראן. נטייל במרכז העיירה ונמשיך אל יער הארזים היפיפייה (למעלה מ- 100000 עצי ארז). אח"כ נרד מזרחה, אל ארץ המדבר הלא – נושבת ואחרי הפסקת צהריים בעיירה מידלט נעבור בשיפולי רכס האטלס וניסע יחד עם ערוץ נחל הזיז אל המדבר, אחרי העיירה ארשדיה יוצר נחל הזיז נאת מדבר בת קילומטרים רבים ובה מאות ואלפי עצי תמר. לקראת הערב נגיע אל העיירה ארפוד שבליבה של נאת המדבר הענקית - נאת ואדי תפילאלת. ארוחת ערב במלון - נלון בארפוד.

יום 6 רביעי 26/10/22 -  ארפוד - טודרה - ורזאזאת - לינה ורזאזאת

בשעות הבוקר המוקדמות ניסע ברכבי 4X4 אל דיונות הזהב של 'מרגוזה' ונצפה באחת הזריחות היפות, חוויה מיוחדת ומעצימה. 
נחזור למלון לארוחת הבוקר ולאחריה נמשיך בנסיעה ל 'קניון הטודרה' הנחשב לאחד הקניונים היפים בעולם, שקירותיו הזקופים אדמדמים ומחליפי צבעים תחת אור השמש. משם ניסע אל ורזאזאת השוכנת בשיפולי הרי האטלס הגבוהים, שנבנתה בעבר ע"י הצרפתים כמקום צבאי, ורזאזאת ידועה בבניינים ההיסטוריים המבוצרים המרתקים של הקסבה. נבקר בעיר הסרטים בורזאזת שנחשבת להוליווד של מרוקו בעקבות תעשיית הסרטים שצולמו בעיר.
נשוב למלוננו לארוחת ערב/ או לחלופין מסעדה, חזרה ללינה.

יום 7 חמישי 27/10/22 - ורזאזאת - איית בן  חדו - מרקש - לינה מרקש

לאחר ארוחת הבוקר, נצא לסיור בעיר וארזאזת, לאחר הסיור נבקר בקסבת 'איית בן חדו' מהמאה ה - 11, הקסבה המרהיבה והמרשימה ביותר במרוקו, משם נמשיך בנסיעתנו לכיוון העיר האדומה 'מרקש'. נגיע למלון למנוחה והתארגנות,לאחר מכן נצא לאחת המסעדות הטובות, בסיום הערב למלון ללינה.יום 8 שישי 28/10/22 - איסויירה - מרקש - לינה מרקש

לאחר ארוחת הבוקר נשים פעמינו מערבה אל 'איסווירה', בדרכנו לחוף נעצור במפעל השמן המופעל ומנוהל על ידי ארגון נשים, נרד לסיור במקום ונקבל הסבר מרתק על תהליך הייצור ועל תכונותיהם המיוחדות של המוצרים המיוצרים שם.

בשעות הצהריים נגיע אל מוגדור איסוורה, עיר חוף פורטוגזית מהמאה ה-15 בה נוכל לראות את הביצורים שבנו הפורטוגזים, את הסקאלה (המגנים על הנמל), וכן את הסדנאות ובתי המלאכה לעבודות מעץ הערער שצבעו אדום. בסיום הסיור נסעד באחת ממסעדות הדגים שבעיר העתיקה.

לקראת הערב, נחזור ללינה במרקש.

יום 9 שבת 29/10/22 - אוריקה - מרקש - לינה מרקש

לאחר ארוחת בוקר, מעט מוקדמת מהרגיל, ימתינו לנו רכבי4X4 שייקחו אותנו לאחד המקומות היפים במרוקו - 'עמק האוריקה' הירוק המכונה 'שוויץ של מרוקו'.  הקרבה לעיר הגדולה מרקש, הפכה את העמק, הירוק בכל חודשי השנה, ליעד תיירותי מבוקש. בתקופת הקיץ תושבי מרקש בעלי האמצעים נמלטים מהחום הכבד ומוצאים מפלט במקורות המים של האוריקה.
 
נמשיך בנסיעה לכיוון העמק הפורה והיפה אשר נמשך לאורך נהר האוריקה המנקז את מימי רכסי האטלס הגבוהים והמושלגים.

בדרכנו נבחין על צלע ההר, בבתי החמר הוורדרדים של תושבי הכפרים הברברים, שפרנסתם מגידול עצי פרי נשירים: תפוח, דובדבן, שזיף, אפרסק, משמש, אגוז מלך ושקדים וירקות כמו תפוחי אדמה, שעועית ירוקה, דגנים קטניות ותבלינים. כמו כן נסייר בעיירה אוריקה ששמה הולך לפניה בזכות עבודת הקדרות המשובחת של אומניה.
לאחר מכן נחזור למלון למנוחה והתארגנות. 

בערב נצא לארוחת ערב בבית יהודי המדגים את אורח החיים המסורתי של יהודי מרוקו. בארוחה עשירה מהמטבח המרוקאי היהודי שבעלת המקום תכין במיוחד עבורנו. או לחילופין ארוחה במסעדה טובה,  
לאחר מכן נחזור ל'כיכר ג'מעה אל פנה', שהופכת, בשעות אחר הצהריים, לכיכר אוכל ומופעי רחוב מיוחדים במינם. נחוש ונחווה את אווירת המקום, בסיום נחזור אל המלון ללינת לילה.  

יום 10 ראשון 30/10/22 - מרקש

לאחר ארוחת הבוקר נצא לסיור ב'גני מז'ורל' (Jardin Majorelle), הגן הבוטני עוצר הנשימה של מרקש. מדובר באחד מהגנים הבוטניים המדהימים בעולם, אשר עוצב על ידי האמן צ'אק מז'ורל בתקופת הקולוניאלית, כשמרוקו שימשה כמדינת חסות על צרפת. האמן המבריק שהשתמש בטכניקה של צבעי מים כשעיצב את הגן, הצליח ליצור בו חוויה קסומה ושלווה בעזרת שילוב מתוחכם ואסתטי של צבעים מרגיעים, צמחייה מדהימה ומזרקות מיוחדות, לצד שימוש בצבע כחול נועז ברחבה ובמבנים. הגן משתרע על שטח של כ-48 דונם ויש בו יותר מ-15 זנים של ציפורים וכן אוסף נכבד של קקטוסים . 

בשנת 1980, עם מותו של מעצב האופנה איב סאן לורן שהיה מבעלי המקום, עפרו פוזר בשטח הגן והוא מהווה מוקד משיכה נוסף לתיירים. בנוסף, הגן משמש גם כביתו של מוזיאון האומנות האסלאמי של מרקש, הכולל בתוכו אוסף של טקסטיל מדרום אפריקה, קרמיקה, תכשיטים וציורים מאוספו האישי של סאן לורן.

לאחר מכן נמשיך לביקור בבית הכנסת הקדום 'סלאח אלעזמה'בשנת, 1492 הציף זרם מגורשי ספרד את ארצות צפון אפריקה וגליו הגיעו עד למרקש, שהתחילה להתפתח אז בתור בירת השושלת הסעודית.יהודי מרקש הוותיקים, התגוררו אז ב'מלאח' (הרובע) היהודי שרובו כלל בתי חצרים בוהקים ונקיים אשר סוידו בצבעי כחול ולבן.כיום, לאחר שמרבית היהודים עזבו את העיר, נותרו במקום בעיקר המבוגרים שבהם, ברובם נזקקים, המתקיימים
מתרומות הקהילה הגדולה בקזבלנקה.

כאשר הגיעו מגורשי ספרד למרקש, וביקשו להתפלל בבית הכנסת של המקומיים, על שם ר' מרדכי בן עטר, במלאח של מרקש, המקומיים סרבו לקבל אותם לקהילה בטענם שסגנון תפילתם שונה. לאחר חיכוכים רבים בין שני המחנות קמו המגורשים, שבראשם עמד רבי יצחק דלויה, ובנו לעצמם בית כנסת בשם 'צלאח אל עזמה' שפירושו 'בית כנסת המתבדלים'. צלאח אל עזמה נמצא בתוך בית חצרים גדול, שבקומתו השנייה היו חדרי כתות ללימוד תורה לילדים. כיום מתגוררת בבית החצרים משפחה מוסלמית השומרת על המקום, כשהחצר הגדולה ואגף אחד שלה הוא בית הכנסת, מפואר, מסודר ומרווח, המצויד בכל הציוד שדורש בית כנסת בסגנון המזרחי.

לאחר הביקור בבית הכנסת נמשיך ל'ארמון בהייה'. בהא-אחמד, עבד שחור, וואזיר בחצר הסולטאן מולאי חסן במאה ה-19, הצליח בזכות כישוריו להגיע למשרה בכירה ולהתעשר. בכסף שצבר בהא-אחמד הוא בנה, במשך 10 שנים, את ארמון ה"בהייה", שפירושו "המבריקה", על שם אשתו האהובה.

הארמון, המשמש כיום כמוזיאון, בנוי ביתנים וחצרות פנימיות מוקפות עמודים, מזרקות שיש, וגנים של עצי פרי ונוי, בסגנון אנדלוסי מסורתי: תקרות ודלתות מעץ ארז, בשילוב צבעים טבעיים מדהימים ועיטורי זליז. הביתנים מעוטרים בעיטורי סטוקו וכתב קליגרפיה. באולם מקבלי הפנים ניגנו בעבר תזמורות אנדלוסיות וברבריות, אשר הנעימו את זמנם של בהא-אחמד ואורחיו. 


בתום הביקור בארמון נחזור למלון להתארגנות ויציאה לארוחת ערב מוזיקלית מזרח ומערב + רקדנית בטן באחת המסעדות הטובות, ושיחת סיכום של הטיול. חזרה ללינה במלון. 


יום 11 שני 31/10/22 - מרקש - ת"א

לאחר ארוחת הבוקר והתארגנות נצא לשדה התעופה ומשם נטוס, עמוסי חוויות, בחזרה הביתה.
( במידה ויהיו מספר שעות עד הטיסה חזרה לישראל - יהיה אפשר להשלים קצת קניות במרכז מרקש)תאריך יציאה ומחירים:

21/10/22 עד 31/10/22 (11 ימים 10 לילות)


מחיר לאדם בחדר זוגי - מחיר בסיס + מיסי נמל + ויזה 2650 $ ( בקבוצה של 13 אנשים ).
מחיר תוספת לחדר יחיד לאדם 590 $.

 

יציאה לטיול: קבוצה של 13 -12 אנשים. 
במידה תתגבש קבוצה של 11 אנשים המחיר יהיה 2850 $.

מחיר הטיול כולל: 
 • תעופה: טיסה ישירה  תל אביב – קזבלנקה - חזרה מרקש - קזבלנקה, ת"א.
 • לינה: במלונות/ריאד בדרגת תיירות 4-5 כוכבים ברמה גבוהה, ע.ב חצי פנסיון.
 • מדריכה ישראלית + מדריך מקומי במקומות מרכזיים - דובר אנגלית, צרפתית, מרוקאית.
 • מיניבוס ממוזג + WIF לאורך כל הטיול + פינוקים בדרך.
 • רכבי 4X4 בארפוד (לראות את הזריחה במרגוזה בהרי האטלס).
 • רכבי 4X4 ממרקש לאוריקה ובחזרה למרקש.
 • ערב מוזיקלי מזרח ומערב + רקדנית + ארוחת ערב יום לפני סיום הטיול.
 • ארוחת ערב בבית יהודי מיוחד במינו או חלופה מסעדה טובה.
 • דמי כניסה למונומנטים ואתרים לפי התוכנית: ארמון אל בהייה ,בית כנסת סאלח אזמה, בית כנסת בפס,גני מזורל.
 • דמי ויזה לנוסעי הקבוצה.
 • כל המיסים כלולים, כולל טיפים לסבלים ולמלצרים.
 • הפתעות 'ימנה מרוקו'.
המחיר אינו כולל:
 • ארוחות נוספות מעבר לארוחת בוקר וערב.
 • שתייה בארוחות (בתשלום למעט מים מינרלים שיוגשו בארוחות כנהוג במרוקו).
 • ביטוח נוסעים.
 • טיפ לנהג (נהוג לתת 5 דולר ליום מכל נוסע).
 • טיפ למדריך ( נהוג לתת 5 דולר ליום מכל נוסע).
 • הוצאות ושירותים אישיים.
 • כל מה שאינו כלול בתוכנית ובמחיר הטיול.
 • בדיקת פי.סי.אר  ואנטיגן לקורונה לא בישראל ולא במרוקו. 
חשוב: הטיול הוא ללא אפשרות ביטול ( רק במקרה שיש מחליף שתופס את מקומכם ).

במקרה של ביטול כרטיס הטיסה.

מומלץ: לרכוש ביטוח נסיעות לחו"ל הכולל אפשרות לכיסוי דמי הביטול במקרים מוצדקים ( ע"פ תנאי הפוליסה ) מומלץ להוסיף כיסוי אתגרי.

הערות חשובות:
 
המחיר אינו כולל כל מס ו/או היטל שיוטלו עד למועד היציאה לטיול.

סדר ימי הטיול יהיה בכפוף ללוח זמני הטיסות הבינלאומיות שנקבעו.
יש להדגיש, להבהיר ולציין חד משמעית כי כל שינויי/או מחדל הקשור בחברת תעופה כלשהי אינו מהווה עילה לתביעה כנגד חברת "ימנה מרוקו הפקות זהב" והאחריות כולה תהיה על חברות התעופה במקרה זה וכי " ימנה מרוקו הפקות זהב" תהיה פטורה מכל פיצוי בגין שנוי ו/או מחדל שכזה.

על הנוסעים להצטייד בביטוח רפואי מתאים הכולל הרחבה להטסה רפואית.
המחיר אינו כולל כל מס ו/או היטל שיוטלו עד למועד היציאה לטיול.

ויזה ואישורי כניסה ישראלים נדרשים, ישראלים נדרשים בהצגת ויזת תיור בכניסה
למרוקו. כמו כן יש לוודא כי הדרכון בתוקף לפחות לחצי שנה מיום ההגעה המתוכנן. האשרה הניתנת בד"כ היא ל 15 ימים. מטיילים בעלי דרכונים זרים, מתבקשים לבדוק מול נציגות מדינתם אם יש צורך בוויזה.

יש להביא בחשבון כי קיומו של הטיול מותנה בכמות משתתפים של לפחות 11 אנשים, באישורים מתאימים וקבלת אשרת כניסה למרוקו.

ביטוח - חובת כל נוסע לבטח עצמו בביטוח רפואי מתאים, כולל הרחבה להיטס אווירי. מומלץ לרכוש את ביטוח הנסיעות עם רכישת הטיול, כדי להיות מכוסים במקרים של ביטול הטיול בתנאים המכוסים ע"י פוליסת הביטוח. במידה ואתם בוחרים לבטח ציוד יקר, ביציאה מישראל כדאי להצהיר במכס על תכולת הכבודה.

 
  
טיול ערים עתיקות, שפשוואן והרי האטלס,מדבר סהרה
מתאריך 21/10/22 ועד 31/10/22
11 יום 10 לילות