דף הבית >> טיולים למרוקו >> טיול מרוקו דרך המשקפיים של אבא
מתאריך 13/3/22 ועד 24/3/22
12 ימים 11 לילות
"מתאים לבני הגיל השלישי".
 
מסע אל נפלאות מרוקו, הרי האטלס הגבוהים, דיונות החול של הסהרה, הסמטאות והשווקים של הערים המלכותיות.
מסע במרוקו מאפשר הצצה מרתקת אל התושבים בערים ובכפרים הברברים, עם השווקים מעוררי החושים ומפגש עם נופים מדהימים של הרים ירוקים, ואדיות קסומים ומרחבי דיונות חול אינסופיים.

תאריך יציאה ומחירים:

13/3/22 עד 24/3/22 (12 ימים 11 לילות)


מחיר לאדם בחדר זוגי - מחיר בסיס + מיסי נמל + ויזה 2850 $.
מחיר תוספת לחדר יחיד לאדם 590 $.

 

יציאה לטיול: קבוצה קטנה.

מחיר הטיול כולל: 
 • תעופה: טיסה ישירה  תל אביב – קזבלנקה - חזרה מרקש - תל אביב.
 • לינה: במלונות בדרגת תיירות מעולה, ע.ב חצי פנסיון.
 • מדריכה ישראלית + מדריך מקומי במהלך הטיול.
 • מיניבוס ממוזג.
 • רכבי 4X4 בארפוד.
 • רכבי 4X4 ממרקש לאוריקה ובחזרה למרקש.
 • ארוחת צהרים באוריקה.
 • בילויי בפנטזיה של עלי  - ערב פולקלור מרוקאי.
 • ארוחת שישי בבית יהודי מיוחד במינו או חלופה לארוחת שישי כשרה שתוגש במלון במיוחד לקבוצה (כולל קבלת שבת).
 • דמי כניסה למונומנטים ואתרים לפי התוכנית: ארמון אל בהייה ,בית כנסת סאלח אזמה, גני מזורל.
 • דמי ויזה לנוסעי הקבוצה.
 • כל המיסים כלולים, כולל טיפים לסבלים ולמלצרים.
 • הפתעות 'ימנה מרוקו'.
המחיר אינו כולל:
 • ארוחות נוספות
 • שתייה בארוחות (בתשלום למעט מים מינרלים שיוגשו בארוחות כנהוג במרוקו)
 • ביטוח נוסעים
 • טיפ לנהג (נהוג לתת 5 דולר ליום)
 • הוצאות ושירותים אישיים
 • כל מה שאינו כלול בתוכנית ובמחיר הטיול
 • בדיקת pcr ואנטיגן לקורונה לא בישראל ולא במרוקו 
חשוב: במקרה של ביטול לא יוחזרו כספי כרטיס הטיסה

מומלץ: לרכוש ביטוח נסיעות לחו"ל הכולל אפשרות לכיסוי דמי הביטול
(ע"פ תנאי הפוליסה, מומלץ להוסיף גם כיסוי לספורט אתגרי).


הערות חשובות:
 
המחיר אינו כולל כל מס ו/או היטל שיוטלו עד למועד היציאה לטיול.

סדר ימי הטיול יהיה בכפוף ללוח זמני הטיסות הבינלאומיות שנקבעו.
יש להדגיש, להבהיר ולציין חד משמעית כי כל שינויי/או מחדל הקשור בחברת תעופה כלשהי אינו מהווה עילה לתביעה כנגד חברת "ימנה מרוקו הפקות זהב" והאחריות כולה תהיה על חברות התעופה במקרה זה וכי " ימנה מרוקו הפקות זהב" תהיה פטורה מכל פיצוי בגין שנוי ו/או מחדל שכזה.

על הנוסעים להצטייד בביטוח רפואי מתאים הכולל הרחבה להטסה רפואית.
המחיר אינו כולל כל מס ו/או היטל שיוטלו עד למועד היציאה לטיול.

ויזה ואישורי כניסה ישראלים נדרשים, ישראלים נדרשים בהצגת ויזת תיור בכניסה
למרוקו. כמו כן יש לוודא כי הדרכון בתוקף לפחות לחצי שנה מיום ההגעה המתוכנן. האשרה הניתנת בד"כ היא ל 15 ימים. מטיילים בעלי דרכונים זרים, מתבקשים לבדוק מול נציגות מדינתם אם יש צורך בוויזה.

יש להביא בחשבון כי קיומו של הטיול מותנה באישורים מתאימים וקבלת אשרת כניסה למרוקו.

ביטוח - חובת כל נוסע לבטח עצמו בביטוח רפואי מתאים, כולל הרחבה להיטס אווירי. מומלץ לרכוש את ביטוח הנסיעות עם רכישת הטיול, כדי להיות מכוסים במקרים של ביטול הטיול בתנאים המכוסים ע"י פוליסת הביטוח. במידה ואתם בוחרים לבטח ציוד יקר, ביציאה מישראל כדאי להצהיר במכס על תכולת הכבודה.


 
​​מסלול הטיול:

13/3/22 יום ראשון ת"א -  קזבלנקה (40 דקות)

בשעות הבוקר נצא בטיסה ישירה לקזבלנקה, העיר הלבנה שבה נולד אבי מכלוף ז"ל (טיול שמוקדש לזכרו) ננחת בה בשעת הצהריים ונפגוש את הנהג שימתין לנו בשדה התעופה עם המיניבוס הצמוד. 
משדה התעופה ניסע לכיוון קזבלנקה , בכניסה לקזבלנקה נתחיל את הטיול בסיור פנורמי לאורך החוף והטיילת המרשימה לשכונה 'עין דיאב' הנמצאת ברובע היוקרתי 'אנפה', רובע הנבנה מחדש במאה ה-18, תוך שימור הארכיטקטורה המקורית. נבקר בבית הכנסת הגדול 'בית אל' בעיר, נסייר בכיכר מוחמד החמישי בה נערכים הטקסים המסורתיים וסביבה מרוכזים מרבית המרכזים הפיננסים החשובים של העיר.
נבקר ברחבת מסגד 'חסן ה-2', המסגד השני הגדול בעולם. נמשיך אל רובע 'חובוס' שוקק החיים ונהנה מדוכנים אותנטיים במקום. אחרי שקיבלנו טעימה מיוחדת וחווייתית, נצטרף לארוחה טעימה מהמטבח היהודי בקהילה היהודית בקזבלנקה.
לאחר הארוחה נגיע למלון המפנק שבו נלון בקזבלנקה. 

14/3/22 יום שני קזבלנקה - ראבט - מקנס - פס (2 שעות + 40 דקות)


לאחר ארוחת הבוקר ניסע צפונה לכיוון 'רבאט' בירת הממלכה.
נסייר ברחבת מאוזוליאום מוחמד ה-5' הוא מאוזוליאום הממוקם בקצה הרחבה של מגדל 'חסן' ברבאט בירת מרוקו. במבנה ממוקמים קברי המלך המרוקאי ושני בניו, המלך חסן השני והנסיך עבדאללה שנקברו בו לאחר קבלת עצמאות ב-1956. הבניין נחשב ליצירת מופת של האדריכלות המרוקאית המאפיינת את הצללית הלבנה שלה ועליה גג רעפים ירוק טיפוסי המאפיין את האסלאם.
נבקר 
בקסבת 'אודייה' הציורית מהמאה ה-12, שבנויה על צוק ומציעה תצפית נהדרת על הנהר ה'בורגרג'.
 

משם נמשיך בנסיעתנו לעיר 'מקנס',שהיא אחת מארבע הערים הקיסריות של מרוקו, והיא מפורסמת בארמון המלכותי שלה, המוקף בגנים מפוארים. ימי הזוהר שלה היה בתקופתו של איסמעיל מלך מרוקו, בשנים 1727-1672, נכנס לרובע היהודי דרך השערים המפורסמים ונבקר בשער המסוגנן ביותר בבאב מנסור, נשוטט בכיכר 'אל-הדים' נשתה תה עם נענע וספנ'ז המפורסם של המקום. משם נמשיך בנסיעתנו לעיר 'פאס' הגעה למלון, לאחר מכן התארגנות לארוחת ערב פרטית במלון/ או לחילופין אחת המסעדות הטובות בעיר. באחת המסעדות הטובות בעיר) חזרה למלון שבו נלון.

15/3/22 יום שלישי פאס


היום יוקדש כולו לעיר הבירה האימפריאלית הראשונה במרוקו – 'פאס'. החלק העתיק (' פאס הבלויה' ), שהוקם במאה התשיעית, קיים גם כיום והוא כולל כ- 9400 סימטאות במבוך מדהים , אך מסודר לפי רובעי המקצועות השונים: נבקר ברובע הצבעים וברובע הנגרים וגם ('פאס אלג'דידה ' – מהמאה ה-16 ),שם הוקם הרובע היהודי ('המלאח') בסמוך לארמון המלך המרוקאי, בו נבקר בין סמטאותיו כולל באחד מבתי הכנסת שנותר על כנו ובבית הקברות היהודי המטופח והנשמר ע"י מרוקאים מוסלמים.בתום הסיור נשוב למלוננו להתארגנות, נצא לארוחת ערב בקהילה היהודית/ או לחילופין ארוחה פרטית במלון. בתום הארוחה יש אפשרות להנות מהמועדון לילה של המלון ולאחר מכן חזרה ללינה.  

16/3/22 יום רביעי דרך הרי האטלס התיכון למדבר סהרה פאס - איפראן - מידלט - ארשדיה - ארפוד ( 5 שעות נסיעה)

יום ארוך, שיתחיל בנסיעה מפאס אל האטלס התיכון, שם במרומיו בנו הצרפתים בשנות ה-30 של המאה הקודמת.
עיר נופש לחורף עם אתר סקי "כמו בבית"- העירה איפראן. נטייל במרכז העיירה ונמשיך אל יער הארזים היפיפייה (למעלה מ- 100000 עצי ארז). אח"כ נרד מזרחה, אל ארץ המדבר הלא – נושבת ואחרי הפסקת צהריים בעיירה מידלט נעבור בשיפולי רכס האטלס וניסע יחד עם ערוץ נחל הזיז אל המדבר, אחרי העיירה ארשדיה יוצר נחל הזיז נאת מדבר בת קילומטרים רבים ובה מאות ואלפי עצי תמר. לקראת הערב נגיע אל העיירה ארפוד שבליבה של נאת המדבר הענקית - נאת ואדי תפילאלת. ארוחת ערב במלון/ או חלופה מסעדה טובה. נלון בארפוד.

17/3/22 יום חמישי  ארפוד - טודרה - ורזאזאת (3 וחצי שעות נסיעה)

בשעות הבוקר המוקדמות ניסע ברכבי 4X4 אל דיונות הזהב של 'מרגוזה' ונצפה באחת הזריחות היפות, חוויה מיוחדת ומעצימה. 
נחזור למלון לארוחת הבוקר ולאחריה נמשיך בנסיעה ל 'קניון הטודרה' הנחשב לאחד הקניונים היפים בעולם, שקירותיו הזקופים אדמדמים ומחליפי צבעים תחת אור השמש. משם ניסע אל ורזאזאת השוכנת בשיפולי הרי האטלס הגבוהים, שנבנתה בעבר ע"י הצרפתים כמקום צבאי, ורזאזאת ידועה בבניינים ההיסטוריים המבוצרים המרתקים של הקסבה. נבקר בעיר הסרטים בורזאזת שנחשבת להוליווד של מרוקו בעקבות תעשיית הסרטים שצולמו בעיר.
נשוב למלוננו לארוחת ערב ולינה.

18/3/22 יום שישי  ורזאזאת - איית בן  חדו - מרקש (4 שעות נסיעה)

לאחר ארוחת הבוקר, נצא לסיור בעיר וארזאזת, לאחר הסיור נבקר בקסבת 'איית בן חדו' מהמאה ה - 11, הקסבה המרהיבה והמרשימה ביותר במרוקו, משם נמשיך בנסיעתנו לכיוון העיר האדומה 'מרקש'. נגיע למלון למנוחה והתארגנות, נצא לאחת המסעדות הטובות, בסיום הארוחה 
 נצא לערב פולקלור ברברי מהנה, בסגנון אלף לילה ולילה. כבר בכניסה המרהיבה, שכאילו לקוחה מסיפורי עלי באבא, יקבלו את פנינו שני טורי פרשים עם רובים בתלבושת ססגונית. בהמשך, נפגוש להקות נגנים, זמרים ורקדנים ברבריים בלבוש מסורתי אותנטי, ונוזמן למתחם האוהלים המסורתיים לארוחה וקינוח עם דברי מתיקה מרוקאים. לאחר הכיבוד נעבור לרחבת המופעים ונצפה במופע פעלולי אקרובטיקה הכולל פרשים על סוסים ויריות באוויר.

עם סיום המופע והערב החוויתי נחזור למלון ללינה

19/3/22 יום שבת  מרקש

לאחר ארוחת הבוקר נצא לסיור ראשון בעיר אשר משנה פניה כליל בין הבוקר לערב. נפתח בשוק המפורסם בג'מעה אל פנה,הכיכר המרכזית של המדינה של מרקש, סימן ההיכר והלב הפועם שלה.  

בכיכר, שמשמעות שמה היא “כיכר התכנסות המתים”, הוצגו בעבר לראווה ראשיהם הכרותים של פושעים, מורדים, ואנשים אחרים שסטו מדרך הישר. כיום הכיכר, המוקפת במסעדות ובתי קפה, רוחשת חיים בכל שעות היממה והיא גובלת בשוק הססגוני, הקסום והאקזוטי של מרקש. בשוק, שנראה כאילו נלקח היישר מסיפורי אלף לילה ולילה, מוכרים הכול מכל לרבות: בדים, עורות, תבלינים, בשמים, כלי נחושת, תכשיטים, כלי קרמיקה, צמר, וגם פירות וירקות.

בסיום סיור הבוקר (אנו נשוב אל הכיכר בהמשך השבוע גם בשעות הערב) נחזור למלון להתארגנות ובערב נצא לארוחת ערב במסעדה מקומית ולאחריה נחזור אל המלון.

20/3/22 יום ראשון  מרקש - איסווירה - מרקש ( 3 שעות נסיעה)


לאחר ארוחת הבוקר נשים פעמינו מערבה אל 'איסווירה', בדרכנו לחוף נעצור במפעל השמן המופעל ומנוהל על ידי ארגון נשים, נרד לסיור במקום ונקבל הסבר מרתק על תהליך הייצור ועל תכונותיהם המיוחדות של המוצרים המיוצרים שם.

בשעות הצהריים נגיע אל מוגדור איסוורה, עיר חוף פורטוגזית מהמאה ה-15 בה נוכל לראות את הביצורים שבנו הפורטוגזים, את הסקאלה (המגנים על הנמל), וכן את הסדנאות ובתי המלאכה לעבודות מעץ הערער שצבעו אדום. בסיום הסיור נסעד באחת ממסעדות הדגים שבעיר העתיקה.

לקראת הערב, נחזור ללינה במרקש.

21/3/22 יום שני - מרקש


לאחר ארוחת הבוקר נצא לביקור בבית הכנסת הקדום 'סלאח אלעזמה'.
בשנת, 1492 הציף זרם מגורשי ספרד את ארצות צפון אפריקה וגליו הגיעו עד למרקש, שהתחילה להתפתח אז בתור בירת השושלת הסעודית.
יהודי מרקש הוותיקים, התגוררו אז ב'מלאח' (הרובע) היהודי שרובו כלל בתי חצרים בוהקים ונקיים אשר סוידו בצבעי כחול ולבן.כיום, לאחר שמרבית היהודים עזבו את העיר, נותרו במקום בעיקר המבוגרים שבהם, ברובם נזקקים, המתקיימים
מתרומות הקהילה הגדולה בקזבלנקה.

כאשר הגיעו מגורשי ספרד למרקש, וביקשו להתפלל בבית הכנסת של המקומיים, על שם ר' מרדכי בן עטר, במלאח של מרקש, המקומיים סרבו לקבל אותם לקהילה בטענם שסגנון תפילתם שונה. לאחר חיכוכים רבים בין שני המחנות קמו המגורשים, שבראשם עמד רבי יצחק דלויה, ובנו לעצמם בית כנסת בשם 'צלאח אל עזמה' שפירושו 'בית כנסת המתבדלים'. צלאח אל עזמה נמצא בתוך בית חצרים גדול, שבקומתו השנייה היו חדרי כתות ללימוד תורה לילדים. כיום מתגוררת בבית החצרים משפחה מוסלמית השומרת על המקום, כשהחצר הגדולה ואגף אחד שלה הוא בית הכנסת, מפואר, מסודר ומרווח, המצויד בכל הציוד שדורש בית כנסת בסגנון המזרחי.

לאחר הביקור בבית הכנסת נמשיך ל'ארמון בהייה'. בהא-אחמד, עבד שחור, וואזיר בחצר הסולטאן מולאי חסן במאה ה-19, הצליח בזכות כישוריו להגיע למשרה בכירה ולהתעשר. בכסף שצבר בהא-אחמד הוא בנה, במשך 10 שנים, את ארמון ה"בהייה", שפירושו "המבריקה", על שם אשתו האהובה.

הארמון, המשמש כיום כמוזיאון, בנוי ביתנים וחצרות פנימיות מוקפות עמודים, מזרקות שיש, וגנים של עצי פרי ונוי, בסגנון אנדלוסי מסורתי: תקרות ודלתות מעץ ארז, בשילוב צבעים טבעיים מדהימים ועיטורי זליז. הביתנים מעוטרים בעיטורי סטוקו וכתב קליגרפיה. באולם מקבלי הפנים ניגנו בעבר תזמורות אנדלוסיות וברבריות, אשר הנעימו את זמנם של בהא-אחמד ואורחיו. 


בתום הביקור בארמון נחזור למלון להתארגנות ויציאה לארוחת ערב באחת המסעדות הטובות, לאחר מכן נחזור ל'כיכר ג'מעה אל פנה', שהופכת, בשעות אחר הצהריים, לכיכר אוכל ומופעי רחוב מיוחדים במינם. נאכל במקום ארוחת ערב אותנטית, נחוש ונחווה את אווירת המקום, בסיום נחזור אל המלון ללינת לילה.  

22/3/22 יום שלישי - מרקש - אוריקה - מרקש ( 1 שעה נסיעה)

לאחר ארוחת בוקר, מעט מוקדמת מהרגיל, ימתינו לנו רכבי4X4 שייקחו אותנו לאחד המקומות היפים במרוקו - 'עמק האוריקה' הירוק
 המכונה 'שוויץ של מרוקו'.  הקרבה לעיר הגדולה מרקש, הפכה את העמק, הירוק בכל חודשי השנה, ליעד תיירותי מבוקש. בתקופת הקיץ תושבי מרקש בעלי האמצעים נמלטים מהחום הכבד ומוצאים מפלט במקורות המים של האוריקה.
 
לאחר עצירה בקברו של הצדיק 'רבי שלמה בלחנש', נמשיך בנסיעה לכיוון העמק הפורה והיפה אשר נמשך לאורך נהר האוריקה המנקז את מימי רכסי האטלס הגבוהים והמושלגים.

בדרכנו נבחין על צלע ההר, בבתי החמר הוורדרדים של תושבי הכפרים הברברים, שפרנסתם מגידול עצי פרי נשירים: תפוח, דובדבן, שזיף, אפרסק, משמש, אגוז מלך ושקדים וירקות כמו תפוחי אדמה, שעועית ירוקה, דגנים קטניות ותבלינים. כמו כן נסייר בעיירה אוריקה ששמה הולך לפניה בזכות עבודת הקדרות המשובחת של אומניה.לאחר שנאכל במקום ארוחת צהריים נחזור למלון למנוחה והתארגנות. בערב נצא לארוחת שישי בבית יהודי המדגים את אורח החיים המסורתי של יהודי מרוקו. נקבל את השבת בארוחה עשירה מהמטבח המרוקאי היהודי שבעלת המקום תכין במיוחד עבורנו. או לחילופין ארוחה פרטית במלון. 
לאחר מכן אפשר להנות ממוזיקה טובה במועדון הלילה של המלון - לינה במלון.


23/3/22 יום רביעי - מרקש

לאחר ארוחת הבוקר נצא לסיור ב'גני מז'ורל' (Jardin Majorelle), הגן הבוטני עוצר הנשימה של מרקש. מדובר באחד מהגנים הבוטניים המדהימים בעולם, אשר עוצב על ידי האמן צ'אק מז'ורל בתקופת הקולוניאלית, כשמרוקו שימשה כמדינת חסות על צרפת. האמן המבריק שהשתמש בטכניקה של צבעי מים כשעיצב את הגן, הצליח ליצור בו חוויה קסומה ושלווה בעזרת שילוב מתוחכם ואסתטי של צבעים מרגיעים, צמחייה מדהימה ומזרקות מיוחדות, לצד שימוש בצבע כחול נועז ברחבה ובמבנים. הגן משתרע על שטח של כ-48 דונם ויש בו יותר מ-15 זנים של ציפורים וכן אוסף נכבד של קקטוסים . 

בשנת 1980, עם מותו של מעצב האופנה איב סאן לורן לקישר, שהיה מבעלי המקום, עפרו פוזר בשטח הגן והוא מהווה מוקד משיכה נוסף לתיירים. בנוסף, הגן משמש גם כביתו של מוזיאון האומנות האסלאמי של מרקש, הכולל בתוכו אוסף של טקסטיל מדרום אפריקה, קרמיקה, תכשיטים וציורים מאוספו האישי של סאן לורן.

בתום הסיור המפעים, תקבלו מספר שעות חופשיות לקניות בכיכר '
ג'מעה אל פנה', בשווקים הסגנוניים שלה, וגם בחנויות האופנה של מרקש. חזרה מרוכזת במיניבוס תקבע לשעה מוגדרת במקום מרכזי שנקבע עליו מראש.

בערב נצא לאחת המסעדות לארוחת ערב ושיחת סיכום של הטיול. חזרה למלון ללינה.חזרה למלון ללינה.

24/3/22 יום חמישי טיסה ישירה חזרה ממרקש לישראל

לאחר ארוחת הבוקר והתארגנות נצא לשדה התעופה ומשם נטוס, עמוסי חוויות, בחזרה הביתה.