דף הבית >> חנות און ליין >> ספר צדיקי מרוקו
 
שם המוצר/פריט:ספר צדיקי מרוקו
המחיר שלנו:₪230.00
מע"מ:כולל מע"מ
דמי משלוח:₪20.00
(קיימת אפשרות לאיסוף עצמי ללא תשלום נוסף)
תקופת אחריות:0

הוסף לסל 


מידע נוסף
אודות הסופר:

ד"ר ישככר בן עמי ( נולד 14 בדצמבר 1933, קזבלנקה – 15 בינואר 2015) היה חוקר פולקלור ישראלי (נולד ב – 1933) היה מרצה וחוקר בכיר באוניברסיטה העברית בירושלים בחוג לפולקלור יהודי והשוואתי, ניהל את המרכז לחקר הפולקלור העברית בירושלים.
 
ד"ר ישככר בן עמי כתב מאמרים מאמרים וספרים רבים בעברית, בצרפתית ובאנגלית וכן ערך והוציא לאור מספר ספרים בתחום הפולקלור היהודי. חלק חשוב ממחקריו הוקדשו לתיעוד האמונות, המנהגים וסיפורי העם של יהדות מרוקו אותה הכיר מקרוב. ספרו " הערצת הקדושים בקרב יהודי מרוקו" היה ראשון במינו ובהיקפו והפך לרפרנס חשוב בנושא גם לחוקרים בתחום הסוציולוגיה, אנתרופולוגיה ופסיכולוגיה. מחקר זה, שפורסם לראשונה בעברית בשנת 1984, היה מבוסס על יותר מ – 10 שנות מחקר שטח (למשל בהילולות במירון, צפת, נתיבות ועוד...) ועל 1,200 עדויות של יהודים ממרוקו. המחקר כלל רשימה של 656 צדיקים יהודים ממרוקו, עם פירוט מקומות קבריהם והאגדות על חייהם. בין הקדושים ישנן 25 נשים, כאשר המפורסמת ביותר הינה ללה סוליקה ( נערה יפיפיה מטנג'ר שנרצחה ב - 1834 עקב סירובה להתאסלם).  
 
ספרים נוספים שהוציא עסקו בסיפורי עם של יהדות מרוקו, פתגמים טיפוסיים של יהדות מרוקו עם הסבר על מהות כל פתגם, מנהגי חתונה של יהדות מרוקו, אמונות טפלות ועוד...

צדיקי מרוקו ונפלאותיהם
 
אחד הדברים המאפיינים את יהדות מרוקו היא המשיכה והנהירה לקברי קדושים שונים. זוהי תופעה נפוצה בין המאמינים (גם באיסלאם ובנצרות), תופעה של זיקה חזקה לצדיק, לקדוש, על פי רוב לאחר פטירתו של הלה, קשר הבא לידי ביטוי בדרכים שונות. קשה לעמוד על המורכבות של תופעה זו. האם בני האדם מרגישים את עצמם כה רחוקים מאלוהים שהם נזקקים לדמות ביניים שתתווך בינם ובין האלוהים ? פולחן הצדיקים במרוקו פרץ גדר זו ובהרבה מקרים שם את הצדיקים כמטרה לעצמה. הצדיק הוא עתה מקור הכוח והוא הוא הנעתר לבקשות הנצרכים.

הספר מבוסס על מחקר שטח שארך יותר מ-10 שנות מחקר שטח (כולל ראיונות מקיפים בהילולות במירון, צפת, נתיבות ועוד) ועל 1,200 עדויות מתועדות של יהודים ממרוקו. המחקר המקורי כלל רשימה של 656 צדיקים יהודים ממרוקו, עם פירוט מקומות קבריהם והאגדות על חייהם. בין הקדושים ישנן 25 נשים, כאשר המפורסמת ביותר הינה לאלה סוליקה (נערה יפיפיה מטנג'ר שנרצחה ב 1834 עקב סירובה להתאסלם).
 

 

 
מוצרים קשורים
סיפורי עם של יהדות מרוקו (אוסף של שני ספרים): תפוח ההריון + הפרח מחייה המתים

סיפורי עם של יהדות מרוקו (אוסף של שני ספרים): תפוח ההריון + הפרח מחייה המתים

המחיר שלנו: ₪200.00

ספר אלף פתגם ופתגם

ספר אלף פתגם ופתגם

המחיר שלנו: ₪150.00